Odin T700 har en overskuelig skærm og kinomap funktion, så du kan forbinde din telefon eller tablet til løbebåndet. Denne Kinomap funktion giver en helt ny oplevelse på løbebåndet, da du derved får vist et en virkelig video fra den valgte rute, mens løbebåndet selv justerer stigningen efter virkelighedens verden. Derved får du reelt et ubegrænset antal træningsprogrammer.
Et nyt skud på stammen fra Odin med en computer som er super overskuelig og viser dig de 5 vigtigste faktorer: Kalorier/stigning, tid, distance, hastighed & puls. De 5 LED skærme er meget overskuelige og tydelige at læse.
Stødabsorberingen er opgraderet på det nye løbebånd, da den er udstyret med det nyeste 3S Shock Absorption system. Dette skåner dine led - i særdeleshed dine knæ.
Løbebåndet har ergonomsike side håndtag samt greb ved computeren. Odin T700 er naturligvis udstyret med 2 kopholdere.
Højden på løbefladen er kun 16cm over gulvet, så adgangsforholdene er lette. Denne lave højde, sætter også mindre krav til loftshøjden i lokalet.
Der medfølger en flaske smørremiddel med løbebåndet og derudover anbefaler vi:
Løbebåndet kan foldes sammen, hvilket er en rigtig vigtig faktor i de fleste hjem, for at spare på pladsen, når båndet ikke bliver brugt.
Det er rigtig nemt at folde Odin T700 op, det kan gøres med en hånd, hvor man blot løfter båndet op, til den går i "hak", så kan den stå selv, foldet op.
Hvis du synes at dette Odin T700 er et fedt løbebånd, men godt kunne tænke dig flere funktioner, kan vi anbefale at tage et kig på storebroderen Odin T750.